



Găsește repede ce ai nevoie
Vânzări
0374 012 345
Consilierii de vânzări online vă stau la dispoziție telefonic Luni - Vineri 08:00 - 18:00, Sâmbătă 08:00 - 14:00.
Vrei să suni la serviciul de vânzări?
Consilierii de vânzări online vă stau la dispoziție telefonic Luni - Vineri 08:00 - 18:00, Sâmbătă 08:00 - 14:00.
Sapa autonivelanta Ceresit DG, interior, 25 kg

- Tip produs: sapa autonivelanta
- Utilizare: interior
- Cantitate: 25 kg
Informații și comenzi
Luni - Vineri 08:00 - 18:00
Sâmbătă 08:00 - 14:00
Produse complementare
Descrierea produsului Sapa autonivelanta Ceresit DG, interior, 25 kg
Sapa autonivelanta Ceresit DG este un material special, fabricat pe baza de sulfat de calciu, folosit pentru nivelarea si uniformizarea suprafetelor interioare de sub pardoselile generale ale ansamblurilor rezidentiale sau ale cladirilor publice. Este recomandat ca produsul sa fie aplicat mecanic.
Acest produs poate fi turnat pe suprafete inainte de montarea linoleumului, PVC-ului, materialelor texile, etc. si se aplica pana la o grosime de maximum 30 mm. Este ideal pentru traficul mediu, prezinta compatibilitate pentru sapele incalzite si rezista la rotile de mobilier.
Ceresita DG se utilizeaza doar pentru zonele uscate, de interior. Poate fi circulabil dupa 3 ore.
Produsul se comercializeaza in sac de 25 kg.
Avantajele produsului:
- intarire rapida
- adecvata atat pentru suprafete absorbante, cat si neabsorbante
- nu acumuleaza tensiuni
- contractii reduse
Mod de utilizare:
Pregateste suprafata suport. Aceasta trebuie sa fie uscata, curata, robusta, solida, portanta si fara materiale antiaderente.
Asigura-te ca suprafata este uscata complet.
Aplica amorsa Ceresit R777 (diluata cu 1:1 apa) pe sapele din ciment sau anhidrit si pe pardoselile din beton. Foloseste amorsa Ceresit R755 pentru sapele de magnezit si apoi incearca sa presari nisip de cuart peste amorsa proaspat aplicata. Aceasta procedura este valabila si pentru suprafetele neabsorbante (in acest caz se poate utiliza si amorsa Ceresit R766).
Pregateste compozitia de nivelare prin adaugarea intregului sac de 25 kg in 5,5 l de apa rece si curata. Omogenizeaza compozitia cu ajutorul unui mixer electric, apoi las-o la maturat pentru 3-4 minute.
Toarna sapa si intinde-o cu o grebla din otel, apoi foloseste o rola specifica pentru a dezaera compozitia.
Timpul de aplicare al produsului este de 20-25 de minute.
Temperatura optima a suprafetei este de minim 15°C si a aerului de minim 18°C.
Suprafata va putea fi circulata dupa aproximativ 3 ore, insa acoperita va putea fi dupa 24 de ore (in cazul unui strat aplicat de pana la 5 mm grosime), 48 de ore (daca stratul are grosimea cuprinsa intre 5-10 mm) sau 7 zile (pentru straturile mai groase).
Specificatii tehnice:
- Tip produs: sapa autonivelanta
- Brand: Ceresit
- Utilizare: interior
- Proportii de amestecare: 5,5-6 l apa la un sac de 25 kg
- Timp de aplicare: 20-25 minute
- Circulabil: dupa 3 ore
- Gata de acoperire: dupa 24 de ore (daca stratul aplicat are grosimi de pana la 5 mm), 48 de ore (daca grosimea este intre 5 si 10 mm) sau 7 zile (daca grosimea este de peste 10 mm)
- Consum orientativ: aprox. 1,5 kg/mp/mm
- Cantitate: 25 kg
- Aderenta la suport: min. 2,0 N/mmp (dupa 28 de zile)
Recomandari:
Nu utiliza sapa pentru locuri umede sau pentru o suprafata aflata la exterior.
Evita contactul compozitiei de nivelare cu pielea sau ochii.
Indeparteaza mecanic materialul intarit.
Specificații tehnice Sapa autonivelanta Ceresit DG, interior, 25 kg
Brand | Ceresit |
Compozitie | pe baza de ciment |
Domeniu de utilizare | interior |
Grosime de aplicare | 3-30mm |
Temperatura de lucru | 10-30°C |
Timp de uscare | 24h |
Necesar de apa | 5.50-6l/25kg |
Cantitate | 25kg |
Timp de intarire | 3h |
Mod de aplicare | mecanizat |
Garanție | 6 luni |
Linkuri utile:
Limită produse atinsă
Solicită publicarea acestui produs în SICAP

Sapa autonivelanta Ceresit DG, interior, 25 kg
Solicită publicarea acestui produs în SICAP

Mulțumim! Am primit cererea ta. Urmează să te contactăm telefonic pentru mai multe detalii.
Solicită publicarea acestui produs în SICAP

Ne pare rău. Formularul nu a fost trimis, te rugăm reîncearcă mai târziu.